Tırnak Mantarı Neden Oluşur?

Tırnak MantarıSağlıklı bir tırnak; parlak, pürüzsüz yüzeyli, esnek ve dış etkenlere dirençlidir. Vücuttaki değişik hastalıklar, fiziksel etkenler, ilaçlar, doğrudan tırnakları tutan hastalıklar, bakteriyel ve mantar hastalıklar,  tırnaklarda bozukluğa neden olurlar.

Tırnaklardaki bu bozukluklar hem estetik kusur oluşturur, hem de tırnakların işlevlerini bozar. Tırnaklarda en sık görülen bozukluklardan bir tanesi, tırnakların kalınlaşıp, kabalaşmasıdır. Tırnak, kalınlığın yanı sıra; sert kuru, gevrek, kolay parçalanır bir haldedir, esnekliğini kaybetmiştir.

Tırnağın rengi de sarı-esmer, kahverengi bir görünüm alır. Bu tür değişikliklerin nedeni daha çok tırnakları tutan mantar hastalıklarıdır. Uzun süren ayak mantar hastalıkları sonucu bulaşma olabilir veya ortak kullanılan törpü, tırnak makası gibi tırnaklarda zedelenmeye yol açabilecek aletlerle bulaşır. Kalınlaşma ayak tırnaklarında ise ayakkabı giymeyi dahi zorlaştırabilir ve ağrı yapabilir. Tırnak mantarı tedavisinde, ağızdan ilaç kullanımına gerek olmadan lazer ile tedavi yöntemi de kullanılmaya başlanmıştır.