Akne ve Yara İzleri Neden Oluşur?

 

Bazı kişilerde akne ve yara izleri oluşur. Bazılarımızda ise, çocukluk kazaları gibi sebeplerle istemediğimiz yerlerde izler kalmıştır. Bu gibi izleri hafifletmede çok etkili yöntemler vardır. Fraksiyonel lazerler, bu izleri yok etmede ve hafifletmede en etkili yöntemdir. Fraksiyonel lazer uygulamasında düzelmesi istenen alan yeniden ve kontrollü şekilde hasarlanarak istenen düzgünlükte iyileşme sağlanmaktadır. Bu işlemin, kişiye göre 1 ile 5 seans arasında değişen sayıda yapılması gerekmektedir.

Akne ve Yara İzleri Tedavisi

Fraksiyonel lazerler cilt yüzeyinin tamamını tahrip etmezler.
Fraksiyonel lazer teknolojisi lazer ışınlarının pikselleştirilmiş mini ışınlara bölünme şeklidir. Küçük mikro kolonlar halinde dokuların içine nüfuz eder. Piksel ve fraksiyonlar (bölgeler halinde) cilde etki eder. İşlem sırasında ciltte belli aralıklarda iğne batmış gibi delikler oluştururlar. Lazer ışınlarına maruz kalan deliklerin oluştuğu bölgelerdeki dokular tahrip olurken aralarda sağlam bölgeler de kalmaktadır. Aralarda kalan bu tahrip olmamış dokuların onarıcı etkisinden dolayı fraksiyonel lazer teknolojisi ile uygulanan lazerle akne izi tedavisi işlemi sonucunda iyileşme çok daha çabuk olur. Mikro ışınların çarptığı, mikro tedavi alanları şeklinde adlandırılan bölgelerde meydana gelen yeni kolajen oluşumu cildin yenilenmesini, sıkılaşıp gerilerek akne izlerinin belirginliğinin azalmasını sağlar. Cildin çalışılan tüm alanı tahrip olmadığı için bu yöntemin en önemli avantajlarından biri lazer ışınlarının çok daha derinlere gönderilebilmesidir. (1.5 mm gibi)

Lazerle sivilce izi tedavisi amacıyla kullanılan konvansiyonel Er Yag lazerler lazerle akne tedavisi yanı sıra lazerle cilt gençleştirme amacıyla da kullanılır.

Fraksiyonel lazerler yüzeyel ve derin akne izleri tedavisinde kullanılabilirler ve konvensiyonel ablative lazerlere göre çok daha az komplikasyon riski içerirler. Ayrıca iyileşme süreçleri çok daha hızlıdır.

Akne ve Yara İzleri Tedavi Edilebilir!

Lazerle sivilce izi tedavisi sırasında sadece lezyonların bulunduğu bölgelere yüksek enerjili lazer atışları uygulanması mümkündür. Dolayısıyla çevre dokulara hasar vermeden sadece akne izlerinin bulunduğu hedeflenen bölgede çalışılma imkanı verir.

Lazerler cildin daha derin tabakalarını etkileyip bu bölgede kollajen oluşumunu tetikleyebilir, dolayısıyla daha derin akne izlerinde de etkilidirler.

Lazerle sivilce izi tedavisi işlemi uygulandıktan sonra, tedavinin derinliğine göre cilt ortalama 1 hafta içinde tamamen normale döner. Özellikle fraksiyonel Er Yag cihazların iyileşme süreci çok hızlıdır.

Akne izleri çok yüzeysel ise tek bir seansta bile çok etkili sonuçlar alınabilir. Genelde izlerin derinliğine göre tekrarlayan seanslara ihtiyaç vardır.