Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling, yani kimyasal soyucularla soyma; en sık leke, iz ve kırışıklık tedavisi gibi kozmetik nedenler için uygulanır. Ayrıca yüzdeki sivilce izlerini hafifletmek ve sivilceyi tedavi etmek, kanser öncüsü lezyonları gidermek, düzensiz ve kuru cildin düzenlenmesini sağlamak için  kullanılan yardımcı bir tedavi yöntemidir. Deriye kimyasal solüsyon sürülerek, derinin üst tabakasını  soyup deriyi iyileştirmek ve düzeltmek amacı ile kullanılmaktadır.

İşlemin derinlik seviyesine göre; yüzeysel, orta ve derin olmak üzere sınıflandırılır. Bu sınıflandırma peeling yönteminin derinin hangi tabakasına kadar soyulma yaptığına göre yapılmaktadır. Günümüzde, yüzeysel ve orta derinlikteki uygulamalar daha sık yapılmaktadır. Derin peeling uygulamalarının yerine  lazer ile soyma ve dermabrasyon yöntemi daha çok tercih edilmektedir.

Yüzeyel  peelingler haftalık aralıklarla uygulanabilirken, orta  derecedeki peelingler 3-6 ay aralıkla uygulanabilir. Bütün kimyasal peeling uygulamalarının  seyrek görülen belli riskleri vardır. Mutlaka uzman bir hekim tarafından uygulanmalıdır.